Priopćenje za medije povodom obljetnice stradanja Dubrovnika i dubrovačkog područja

reagiranja

Priopćenje za medije povodom obljetnice stradanja Dubrovnika i dubrovačkog područja

06. prosinca 1991. Dubrovnik je pretrpio najžešći napad tijekom višemjesečne opsade koja je započela u listopadu iste godine. U ratu na dubrovačkom području ubijeno je 116 civila, a više stotina je ranjeno; poginulo je 430 hrvatskih branitelja, 443 osobe zatočene su u logorima Morinj i Bileća, prognano je 33 000 osoba i uništen je 207 stambeni objekt.

Do danas su zbog kaznenih djela ratnih zločina počinjenih u Dubrovniku i na dubrovačkom području provedeni ili pokrenuti postupci pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju, Županijskim sudom u Dubrovniku i pred Višim sudom u Podgorici.

Vrhovno državno tužilaštvo Crne Gore u kolovozu 2008. podiglo je optužnicu protiv šestorice osumnjičenika zbog zločina počinjenih u logoru Morinj, a postupak je još u tijeku. Očekuje se odluka Apelacionog suda, koji je prethodno, u dva navrata ukidao presude prvostupanjskog Višeg suda u Podgorici te 2012. potvrdio oslobađajuću presudu u odnosu na prvooptuženog Mlađena Govedaricu i drugooptuženog Zlatka TarleaŽDO u Dubrovniku zadržalo je pravo kaznenog progona. Neuvažavanje koncepta zapovjedne odgovornosti, mala visina izrečenih kazni, kao i neprimjerena dužina trajanja kaznenog postupka ukazuju na svu problematiku suđenja za ratne zločine u Crnog Gori.

Cijelovito priopćenje pogledajte u prilogu, a u nastavku Vam šaljemo link na Osobna sjećanja stanovnika Dubrovnika i okolice, koja su dostupna na Documentinoj stranici www.osobnasjecanja.hr

Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću

 

Priopćenje za medije povodom obljetnice stradanja Dubrovnika i dubrovačkog područja

Tagovi:

A- A A+