War for Peace - 21 years later

reactions

War for Peace - 21 years later

During the war in the area of Dubrovnik, 116 civilians were killed and hundreds of them wounded, 430 Croatian soldiers got killed, 443 persons were detained in concentration camps Morinj and Bileća, 33 000 people were expelled and 2071 buildings and facilities were destroyed .

U ratu na dubrovačkom području ubijeno je 116 civila, a više stotina ranjeno; poginulo je 430 hrvatskih branitelja, 443 osobe zatočene su u logorima Morinj i Bileća, prognano je 33 tisuće osoba i uništena su 2.071 stambena objekta.

Na današnji dan, 06. prosinca, dvadeset i jednu godinu od najrazornijeg napada u dubrovačkoj povijesti, želimo podsjetiti javnost na teška stradanja koja je pretrpjelo stanovništvo grada Dubrovnika i šireg dubrovačkog područja te na ratna razaranja povijesne jezgre Grada koja su nastala kao rezultat višemjesečnih napada JNA - stoji u priopćenju kojeg potpisuju, Documenta-Centar za suočavanje s prošlošću, Građanski odbor za ljudska prava i osječki Centar za mir, nenasilje i ljudska prava.

Gotovo 240 dana građani i građanke Dubrovnika živjeli su u kopnenoj i pomorskoj blokadi, 138 dana bez struje i vode, a više od četiri mjeseca proveli su u skloništima. Na području Konavala, Župe Dubrovačke i primorja u blizini Dubrovnika, snage JNA uništavale su selo za selom, rušeći, pljačkajući i paleći civilne objekte. Dio stanovništva izbjegao je u u Dubrovnik, sjevernu Dalmaciju i na otoke, a u selima su ostali uglavnom stariji mještani od kojih su mnogi ubijeni ili odvedeni u JNA logore u Morinju u Crnoj Gori ili u Bileći u BIH.

Crnogorsko pravosuđe još uvijek nije donijelo niti jednu pravomoćnu presudu zbog ratnih zločina počinjenih tijekom napada na Dubrovnik, istaknuli su u listopadu ove godine iz podgoričke Akcije za ljudska prava.

Zajedničkim priopćenjem (Rat za mir-21 godina kasnije) oglasile su se i podgoričke organizacije civilnog društva, Akcija za ljudska prava i Centar za građansko obrazovanje te u suradnji s Documentom - Centrom za suočavanje s prošlošću odaslali javni apel crnogorskom Specijalnom tužitelju za ratne zločine u vezi pokretanja istraga i procesuiranja odgovornih crnogorskih državljana za ratne zločine izvršene tijekom napada JNA na Dubrovnik i njegovu okolicu.

Priopćenje povodom obljetnice napada na Dubrovnik

Zajednička izjava hrvatskih i crnogorskih nevladinih organizacija

Tags:

A- A A+