Bosanska knjiga mrtvih

announcements

Bosanska knjiga mrtvih

Istraživačko dokumentacioni centar Sarajevo (IDC), u suradnji s Documentom – Centrom za suočavanje s prošlošću, Centrom za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek i Građanskim odborom za ljudska prava, poziva Vas na zagrebačku promociju,

Bosanske knjige mrtvih - Ljudski gubici u Bosni i Hercegovini 1991 – 1995.

Promocija četiri toma "Bosanske knjige mrtvih", autora Mirsada Tokače, održat će se 28. svibnja / maja, Novinarski dom – prostorije Kluba, Perkovčeva 2, u vremenu od 10.00 - 12.30 h.

Tijekom promocije i rasprave uvodno će govoriti; autor Mirsad Tokača, Istraživačko dokumentacioni centar Sarajevo, fra Ivan Šarčević, profesor na Franjevačkoj teologiji - Sarajevo i Vesna Teršelič, voditeljica Documente – Centar za suočavanje s prošlošću.

Bosanska knjiga mrtvih, popis 95.940 imena ubijenih i nestalih u ratu '92.-'95. u Bosni i Hercegovini, koji je sačinio Istraživačko – dokumentacioni centar Sarajevo, predstavlja jedinstveno i izuzetno važno djelo kao trajni svjedok tragičnom vremenu i spomenik svim žrtvama navedenim u njemu.

U četiri toma žrtve su identificirane imenom i prezimenom, imenima roditelja, datumom i mjestom rođenja, nacionalnom pripadnošću, podacima o tome radi li se o civilima ili vojnicima, kojoj su vojsci pripadali te datumom i mjestom stradanja. Po prvi puta na jednom mjestu, u jednom formatu imamo identitet građana i građanki BiH koji su ubijeni ili su nestali u razdoblju od 1992. do 1995. a kao rezultat desetogodišnjeg sakupljanja podataka od strane istraživača i istraživačica IDC-a Sarajevo s ciljem da se prekine kultura koja mrtve i nestale promatra samo kroz statističke brojeve.

"Poimenični popis žrtava je važan zato što više neće biti igre s brojevima. Mi ovim, također, čuvamo sjećanje na naše sugrađane i pokušavamo osloboditi dnevni narativ mitske priče, ideologija, političkih i nacionalnih interesa i nazivamo stvari pravim imenom, a to je ime i prezime žrtve" – riječi su Mirsada Tokače prilikom siječanjskog predstavljanja Bosanske knjige mrtvih u Sarajevu.

Poimeničnoj identifikaciji ubijenih ili nestalih s ciljem izgradnje nove kulture sjećanja na prostorima Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Kosova, uz objavljenu Bosansku knjigu mrtvih, značajno doprinose napori i aktivnosti, beogradskog Fonda za humanitarno pravo na objavi,

Kosovske knjiga pamćenja 1998 -2000. - Da ljudi pamte ljude,

i dokumentiranje ljudskih gubitaka,

"Ljudski gubici u Hrvatskoj 1991.-1995.",

od strane Documente – Centra za suočavanje s prošlošću.

Zagrebačko predstavljanje Bosanske knjige mrtvih, u tjednu objave dviju haaških presuda, i to u predmetima Prlić i drugi (presuda šestorici bivših lidera bosanskih Hrvata, 29. svibnja 2013.) i Stanišić i Simatović (presuda bivšim šefovima tajne službe Srbije, 30. svibnja 2013.) prilika je da još jednom izrazimo suosjećanja sa svim onim obiteljima čiji su najmiliji stradali ili su nestali tijekom rata u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.

Documenta - Centra za suočavanje s prošlošću

Tags:

A- A A+